Profilaktyczne badania markerów nowotworowych

Czy potencjalnie zdrowa osoba u której w rodzinie nikt nie chorował na nowotwór może wykonać podczas rutynowe go badania krwi poziom markerow nowotworowych ? Czy takie badanie profilaktyczne może wcześniej zapobiec ewentualnym nowotworom ?? Dziękuję za odpowiedz

Jeśli ktoś chce może pójść do laboratorium i zrobić sobie badanie jakie chce. Czy to ma sens? Nie. Nie można skutecznie przeciwdziałać nowotworom badając markery nowotworowe. Markery używa się już w konkretnych schorzeniach, które można lepiej zdiagnozować lub określić progres lub regres choroby. Żeby się ustrzec przed nowotworami trzeba wykonywać padania profilaktyczne ukierunkowane na konkretne schorzenia np. mammografia w profilaktyce raka piersi, biopsja w profilaktyce raka prostaty, kolonoskopię w profilaktyce raka jelita grubego, gastroskopia w profilaktyce raka żołądka. W związku z tym, że te badania nie należą do przyjemnych robi się je jedynie jeśli zachodzi podejrzenie choroby, lub w grupach pacjentów, u których zagrożenie nowotworem jest bardzo duże.