Czy warto wyciągać tytanową płytkę z 8. śrubami z obojczyka?

Czy warto wyciągać tytanową płytkę z 8 śrubami z obojczyka? Czy bezpieczne jest takie usunięcie i czy jest ryzyko pogorszenia sie stanu zdrowia ? Słyszałem od pewnego lekarza ze lepiej jest usunąć. Ale z kolei inny mówił ze mozna z ta płytką żyć do końca życia. Mam 31 lat i prawie 7 miesięcy od operacji wciąż czuje dyskomfort. Jak wygląda leczenie pooperacyjne po takim zabiegu ? Wiem ze kość po wykreceniu śrub napewno będzie delikatna, ale czy będzie po jakimś czasie mocna jak przed zlamaniem ?

Witam. Ciało obce - jakim jest łącznik metalowy zawsze lepiej usunąć gdy spełnił już swoją role. Czasami jednak mniejszym złem jest pozostawienie płytki. Zabieg usunięcia nie jest obciążający, a kość szybko zaleje otwory po śrubach i przebuduje się nabierając stopniowo pełnej wytrzymałości.

Dr n. med. Marek Rawski

Szanowny Panie, Oczywiscie można zyć z taką płytką, ale niech Pan pamięta, iż jest to ciało obce, na które Pana organizm może negatywnie zareagować w przypadku np. spadku odporności. Moim zdaniem, należy to usunąć. Kośc w miejscu złamania oraz wkręcenia śrub, po pewnym czasie jest dużo mocniejsza i odporniejsza na urazy.
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości proszę o kontakt internetowy: ZnanayLekarz.pl – Tam znajdzie Pan wszystkie informacje kontaktowe.
Pozdrawiam, Dr n. med. Wojciech Kawiorski, Specjalista Chirurg Ogólny, Chirurg Gastroenterologiczny, Chirurg Onkologiczny, Gastrolog, Proktolog.