Czy z kariotypu dziecka jest możliwość 100% wyliczenia kariotypu rodziców?

Witam. Czy jest ktoś w stanie wytłumaczyć mi dokładnie na czym polega ta translokacja? Dziecko 46,XY,der(21;21){q10;q10), 21 kobieta 46,XX mezczyzna 45,XY,der(21;21){q10;q10) prawdopodobieństwo kolejnego dziecka z zespołem downa 100%, kariotyp dziecka jest taki jaki napisałem a kariotypu rodziców nie posiadamy, te dane sa pobrane z Wikipedii, i drugie pytanie brzmi czy z kariotypu dziecka jest możliwość 100% wyliczenia kariotypu rodziców? Pozdrawiam

Lek. Tomasz Budlewski

W kariotypie obecny jest dodatkowy materiał genetyczny dotyczacy chromosomu 21. Kariotyp rodziców to zupełnie co innego, trzeba poprac krew od rodziców i zbadac ich kariotyp.

Drugie pytanie: nie ma takiej możliwości - zbyt wiele możliwych kombinacji.
Pierwsze pytanie: to jeden z najgorzej rokujących w kontekście prokreacji kariotypów - 45,XY oznacza że nosicielowi nic nie grozi ale CAŁE jego potomstwo będzie miało albo jeden chromosom 21 (to jest letalne na poziomie zarodka) lub trzy chromosomy (zespół Downa). Bardzo rzadko (około 1%) może dojść do tzw. monosomy rescue i wtedy dziecko będzie zdrowe. Ale to niskie prawdopodobieństwo. Kariotyp dziecka odpowiada temu którego należało się spodziewać od ojca nosiciela zrównoważonej homologicznej translokacji robertsonowskiej 21.