Czy jest szansa na prawidłową ciążę będąc nosicielem zespołu patau?

2 lata temu urodziłam dziecko z zespołem patau, które zmarlo. Po badaniach okazało się że ja jestem nosicielem tej choroby. Od roku staramy się o dziecko, ale nic z tego nie wychodzi. Czy ten zespół może mię wpływ na zajście w ciążę? Czþ można coś zrobić aby ta choroba się nie powtórzyła?

Tak jest. Nawet jeśli jeden z rodziców jest nosicielem translokacji równoważnej - która jest jedną z przyczyn trisomii chromosomu 13. pary - nie musi dojść do przekazania potomstwu wadliwych genów. Istnieje także możliwość, że dziecko odziedziczy taką samą translokację zrównoważoną jak rodzic, jednak nie będzie odczuwało żadnych dolegliwości z tym związanych lub urodzi się opóźnieniem rozwoju (ryzyko to jest wyższe niż przeciętna). Może się również zdarzyć, że ciąża zakończy się poronieniem.