Czy z tą agresją synka należy udać się do psychologa?

Witam ,mam 2,5 letniego syna i 13 miesięczna córkę . Problem polega na tym ,że synek jest agresywny względem młodszej. Bije ,popycha ,drapie. Wszystko zabiera ,bo uważa ,że wszystko jest jego. Dużo mu tłumacze ,że tak nie można ,ale jego tata uważa ,że przeze mnie jest taki ,bo na wszystko mu pozwalam ,a ja staram się po prostu brać synka na bok i mu tłumaczyć. Jego tata uważa ,że pomagają tylko klapsy na takie zachowanie. Swojego tatę też bije ,po twarzy i ogólnie jest niespokojny ,jak się bawi to go bije itp. Ogólnie jak mu tłumacze to czasem rozumie ,a czasem po prostu nie i koniec i dalej robi swoje. Dziecko jest ogólnie pełne energii,chętnie się uczy nowych rzeczy . Nie mówi dużo ,dopwrio od 3 miesięcy zaczyna powtarzać niektóre słowa. Myślę ,że zna ich ponad 100 wszystkich. Tylko niepokoi mnie ta jego agresja . Czy warto udać się do psychologa,czy to po prostu taki wiek ? Jak miał rok często miewał leki nocne,teraz każdej nocy budzi się i przychodzi do nas. Nie przesypia całych nocy. Jest też nerwowy często , robi na przekór,nie zawsze rozumie słowo nie wolno Dziękuję za odpowiedź

Dzień dobry,

Wiek Pani synka wskazuje na to, że prawdopodobnie wszedł w kolejny okres rozwoju, często określany mianem "buntu dwulatka". Stąd mogło pojawić się "Nie" jako odpowiedz na prawie wszystko. Może też domagać się natychmiastowego spełniania jego zachcianek.

Jest to całkowicie normalne, ponieważ syn właśnie uczy się tego, że ma wpływ na swoje otoczenie i to wykorzystuje. W tym wieku również nie potrafi kontrolować swoich emocji, dlatego może pojawiać się bardziej widoczna złość.

Jednak biorąc pod uwagę, że zauważa Pani u syna podwyższony poziom niepokoju oraz częstą agresję skierowaną na najbliższe dziecku osoby, to problem prawdopodobnie wykracza poza objawy "buntu dwulatka".

W takiej sytuacji należałoby skonsultować się ze specjalistą psychologiem, który na podstawie zebranych szczegółowych informacji oraz ewentualnej obserwacji synka, będzie w stanie zaproponować Państwu rozwiązania.

Wizyta u psychologa może również pomóc Pani oraz mężowi na obranie wspólnych metod wychowawczych, co z pewnością wpłynie pozytywnie na dalszy rozwój dzieci.