Czym jest wystająca narośl pod kolanem?

Witam! Kilka dni temu zauważyłam wystającą narośl po kolanem, jakby bardziej szpiczasta kość widoczna przy zgięciu kolana. U tej samej nogi z boku stopy u nasady dużego palca również pojawiła się szpiczasta narośl. Z góry dziękuję za pomoc. Zmiany nie są bolesne.

Lek. Paweł Baljon

Witam Panią serdecznie! Najprawdopodobniej mamy tu do czynienia z naroślą chrzęstno-kostną. To dość często występująca zmiana niezłośliwa kości, a mówiąc najprościej to "prawidłowa kość w nieprawidłowym miejscu". Zwykle takie zmiany lokalizują się w przynasadach kości długich, najczęściej właśnie w okolicy kolana – w dalszym odcinku kości udowej lub bliższym kości piszczelowej. Dość częstą lokalizacją jest też bliższy odcinek kości ramiennej. Pojedyncza wyrośl chrzęstno-kostna powstaje najpewniej skutkiem odszczepienia się fragmentu chrząstki wzrostowej (samoistnie?, po urazie?). Mnogie wyrośla chrzęstno-kostne, które występują u chorych rzadziej, są uwarunkowane genetycznie.

Diagnostyka wyrośli chrzęstno kostnych jest prosta: klinicznie – palpacyjnie – wyczuwa się zgrubienie na kości powyżej stawu. Należy wtedy wykonać zdjęcie radiologiczne, które uwidacznia wyrośl. Taka zmiana ma charakterystyczny obraz w RTG, niebudzący wątpliwości u lekarza zajmującego się leczeniem tego typu zmian (ortopeda). Jeśli obraz radiologiczny wyrośli jest typowy, to w takich sytuacjach nie jest konieczne wykonywanie dodatkowych badań, w tym badań obrazowych.

Generalną zasadą leczenia wyrośli chrzęstno-kostnych jest postępowanie chirurgiczne, polegające na wycięciu wyrośli równo z powierzchnią kości. Po przeprowadzonym leczeniu operacyjnym nie zakłada się gipsu, wystarczy bandażowanie kończyny. Pacjent zwykle chodzi przez krótki czas z kulami. Po wygojeniu chory szybko wraca do normalnej aktywności. Polecam wizytę u ortopedy by mógł on precyzyjnie przedstawić odpowiednie postępowanie.