Dlaczego 7-latka przybrała na wadze?

Dzień dobry, moja 7 letnia córeczka ostatnio bardzo przybrała na wadze, zawsze była największa w grupie rówieśników. Obecnie ma 140 cm i waży 35 kg, zmieniła się jej budowa ciała, zaokrągliły biodra i okolice biustu. Martwię się bardzo ponieważ zawsze była szczupła, a teraz brzuszek wystaje. Staramy się jeść zdrowo, dziecko sporo i chętnie się rusza. Zastanawiam się czy te zmiany mogą być spowodowane lekami alergicznymi.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

szereg leków przeciwalergicznych (tzw. pierwszej generacji) – w tym klemastyna, hydroksyzyna, flunaryzyna itd. to leki starego typu, których stosowanie obarczone jest zwiększonym ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych różnego rodzaju. Mogą powodować senność czy zwiększać apetyt, czego skutkiem bywa przybieranie na wadze.

Proszę skonsultować się z pediatrą i/lub alergologiem – jeżeli specjalista uzna to za konieczne, przyjrzy się przepisanym córce lekom i być może dokona modyfikacji leczenia. Warto jednak wiedzieć, że przybieranie na wadze u dzieci może mieć także związek z czynnikiem chorobowym.

Jeśli faktycznie dba Pani o zdrową, zbilansowaną dietę córki, a także odpowiednią dozę aktywności fizycznej, wówczas warto wykonać podstawowe badania krwi, a także sprawdzić hormony tarczycy. Niestety istnieje co najmniej kilka chorób ogólnoustrojowych, które mogą powodować nadmierne przybieranie na wadze.

Informacje dotyczące zdrowego odżywiania dzieci oraz zbilansowanej diety odnajdzie Pani w naszych artykułach, zachęcam do zapoznania się z nimi: https://zywienie.abczdrowie.pl/dieta-odchudzajaca-dla-dzieci oraz https://zywienie.abczdrowie.pl/zdrowa-dieta-dla-dziecka.

Dodatkowo warto zwrócić uwagę, czy wspomniane przez Panią zaokrąglenie się bioder itp. nie jest typowym dla okresu dojrzewania odkładaniem się tkanki tłuszczowej w charakterystycznych miejscach. Pediatra powinien sprawdzić, czy u Pani córki nie rozpoczęło się przedwczesne dojrzewanie płciowe.

Więcej na ten temat w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/skala-tannera-charakterystyka-skala-tannera-u-dziewczat-skala-tannera-u-chlopcow.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.