Dlaczego guz po upadku dziecka nie znikął?

Półtora miesiąca temu pięciolatka upadła, uderzając czołem w schody. W szpitalu powiedziano, że nie ma wstrząsu mózgu. Minęło 6 tygodni, a guz tuż nad prawym okiem nie niknął, nie zmniejszył się i jest bardzo widoczny, wypukły. Czy powinnam się udać do lekarza? Zrobić jakieś badania? Jak długo może utrzymywać się guz? Nie chcę panikiwac ale 1.5 miesiąca to trochę dlugo...

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Prawidłowo, że reaguje Pani na każdą, ewentualną nieprawidłowość w procesie zdrowienia oraz gojenia się doznanego urazu.

Z Pani opisu można by stwierdzić, że było wykonywane zdjęcie rtg głowy. Jeżeli na poprzednim badaniu nie było nic niepokojącego, prawdopodobnie i teraz nic się nie powinno dziać.

Krwiaki powstałe w wyniku urazu mechanicznego mogą dość długo się wchłaniać, zmieniając przy tym zabarwienie i wielkość. Niestety bywa i tak, że dolegliwości bólowe mogą utrzymywać się przez dłuższy czas.

Bardzo ważne jest właściwe postępowanie z takim guzem. Należy często i regularnie smarować odpowiednimi preparatami, zawierającymi w swoim składzie, między innymi wyciąg z arniki. W aptece jest dostępnych wiele maści przeznaczonych dla dzieci, które przyspieszają gojenie się ran, a także zmniejszają obrzęk i dolegliwości bólowe.

Oczywiście, w razie wszelkich wątpliwości zalecamy Pani konsultację z lekarzem pediatrą lub chirurgiem. Specjalista po badaniu przedmiotowym zdecyduje o ewentualnym dalszym postępowaniu.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższym artykułem o podobnej tematyce:

https://zdrowie.parenting.pl/urazy-glowy-u-dzieci-kiedy-udac-sie-do-lekarza

A odpowiedzi na podobne pytania można przeczytać pod poniższymi linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wgiecie-na-czole-po-uderzeniu-u-dziecka

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-robic-po-takim-upadku-dziecka

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.