Dlaczego mój penis przestał rosnąć? Czy masturbacja ma na to wpływ?

Witam, mam pewien problem... Mam 17 lat, masturbuję się kilka razy dziennie, a czasem raz w tygodniu (robię to od 14-15 roku życia). W pewnym momencie zauważyłem, że mój penis przestał rosnąć, a nawet zmalał, tak jakby się skurczył. Czy przyczyną może być masturbacja? Dodam też, że gram w piłkę i często wykonuję duży wysiłek, średnio śpię 7-8 godzin dziennie, nie raz mniej, lecz w soboty po 12 godzin.  Jem nieregularnie, dość często nie mam czasu na jedzenie i chodzę na pół głodny. Czy jeżeli przestanę się masturbować to wszystko wróci do normy? Czy mój penis będzie się rozwijał? Bardzo proszę o pomoc.

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Zauważone przez Pana objawy raczej nie mają nic wspólnego z częstą masturbacją. Proszę natomiast pamiętać, że dojrzewanie płciowe to proces złożony, zależny od wielu czynników. Przebiega on także w różny sposób u różnych ludzi. Dlatego całkiem prawdopodobne jest, że w Pana przypadku jeszcze nie zakończył się. Jeśli niepokojące objawy będą się utrzymywać, proponuję wizytę u endokrynokoga (najlepiej dziecięcego), który wykona panel badań hormonalnych.