Dlaczego ten paznokieć nie odrasta?

Kot rozgryzł mi macierz paznokcia. Rana się zagoiła ale paznokieć nie rośnie. Czy po takim urazie rozcięcie, przegryzienie paznokieć odrasta?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

wszystko zależy od tego, jak poważne było to uszkodzenie oraz jak dużo czasu minęło od tego incydentu. Jeśli macierz paznokcia została uszkodzona w dużym stopniu, to niestety istnieje ryzyko, że paznokieć nie odrośnie lub odrośnie zdeformowany.

Ponadto na odrośnięcie paznokcia trzeba poczekać. Paznokcie u palców rąk rosną znacznie szybciej niż te u stóp. Ich odrośnięcie może trwać 90-150 dni, natomiast paznokcie u stóp mogą odrastać nawet rok.

Przede wszystkim powinna jednak Pani udać się do specjalisty – dermatologa bądź podologa, który oceni stopień uszkodzenia i zaproponuje odpowiednie metody leczenia. Konieczna może być rekonstrukcja, założenie specjalnego opatrunku czy też klamry, która ustabilizuje pozycję paznokcia. Proszę nie zwlekać z wizytą.

Więcej na ten temat przeczyta Pani pod linkiem: https://uroda.abczdrowie.pl/macierz-paznokcia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.