Dlaczego widzę mało ostro?

Witam Mam pytanie do okulisty. Od pewnego czasu Nie widze w pełnej ostrości na prawe oko na przykład ten tekst z odległości 40cm jest lekko rozmazany , aczkolwiek jestem w stanie go przeczytać ,czego już z dalszej odległości nie jestem w stanie zrobić. Zauważyłem również że jeśli delikatnie ucisne oko z zewnętrznej strony to widzę idealnie. Co może być przyczyną takiego biegu zdarzeń ?

Szanowny Panie należy wykonać badanie okulistyczne, na podstawie samego opisu nie jest możliwe postawienie rozpoznania