Dlaczego moje widzenie bywa nieostre?

Czasami tracę ostrość widzenia, widzę niewyraźnie. Ostatnio nawet kilka razy dziennie. Pomrugam i jest okej. W rodzinie występują wady wzroku, dziadek miał zaćmę (jest po zabiegu). Czy to coś poważnego czy oczy są po prostu zmęczone?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele, poczynając od uaktywniających się wadach wzroku, kończąc na zwykłym przemęczeniu oczu. Najlepiej, aby udała się Pani do okulisty, który przeprowadzając badanie wzroku, będzie w stanie postawić diagnozę. Przemęczenie oczu może być spowodowane np. przez długą pracę przy komputerze.

W przypadku, gdyby przyczyna nie była spowodowana problemami okulistycznymi, to warto udać się także na konsultację do neurologa i przeprowadzić podstawowe badania. Zdarza się bowiem (bardzo rzadko), że za napadowe pogorszenie widzenia może odpowiadać stwardnienie rozsiane, lub przemijające stany niedokrwienia mózgu. Są to jednak przypadki marginalne, dlatego na początku proszę wykonać badanie wzroku u okulisty.

Więcej informacji na podany temat znajdzie Pani w materiałach, do których odsyłam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/przejsciowe-zaburzenia-widzenia

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dlaczego-widze-podwojnie-i-nieostro

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.