Dotykanie dziąsła po ubytku zęba

Czy to prawda że gdy wypadnie dziecku ząb nie powinno ono dotykac jezykiem dziasla bo nowy zab wyrosnie krzywo? I czy nowego zęba tez nie powinno dotykac bo bedzie rosl krzywo? Czy to nie jest tylko zabobon?

Dzień dobry,mówi się, że w każdej takiej opinii jest ziarnko prawdy. A tu? Nowo wyrzynający się ząb jest jeszcze miękko osadzony w kości i właśnie znajduje się w trakcje ruchu. Lekkie dotknięcie nic mu nie zrobi, ale już niewielkimi siłami możemy ukierunkować, w którą stronę się wyrżnie. Na tej zasadzie działąją wyjmowane aparaty ortodontyczne. Czyli normalne w codziennym życiu dotykanie językiem , jedzeniem czy szczoteczką do zębów nie mogą zaszkodzić. Problem powstaje, gdy dziecko ma stały nawyk na przykład wkładać palec do buzi, nagryzać ołówek czy łyżeczkę do herbaty, albo dociskać język do nowego zęba co może źle ukierunkować jego wyrzynanie się.