Nadpobudiwość u małego dziecka

Dzień dobry! Mój prawie 3-letni syn jest bardzo nerwowym dzieckiem. Kiedy zabrania jemu się pewnych że czy nieodpowiednich dla jego wieku to bardzo szybko się denerwuje i stuka głową w każdego domownika. Kiedy zabroni jemu się wchodzić do jakiegoś pomieszczenia w domu (np. mama się kapie w łazience) to stuka głową w drzwi lub w podłogę. Bardzo szybko się wtedy denerwuje i trudno go uspokoić, nie przyjmuje do wiadomości żadnych wyjaśnień i tłumaczeń, jakby był w tym momencie nieobecny. Nie jest nadpobudliwy. Bawi się i zachowuje normalnie jak dzieci w jego wieku. Proszę mi powiedzieć czy normalne u dziecka w ty wieku jest to że z nudów kopie wszystkie zabawki albo rzuca nimi? Jeszcze ma upodobania kopania psa domowego.

Witam! Kopanie psa domowego jest bezwzględnie niedopuszczalnym zachowaniem i należy na nie zdecydowanie reagować by zapobiec jego utrwaleniu! Zachowanie takie już u 3-latka może z wiekiem prowadzić do krzywdzenia początkowo zwierząt, a następnie ludzi. Kopanie i rzucanie zabawkami" z nudów" również powinno spotykać się z dezaprobatą rodziców. Trudno mi na odległość ocenić czy zachowanie Pani dziecka jest już patologiczne, ale na pewno takim grozi jeśli nie zacznie się na nie reagować. Jeśli jest problem z egzekwowaniem posłuszeństwa, warto wybrać się na wizytę do psychologa i/lub psychiatry dziecięcego, którzy ocenią czy zachowanie dziecka wymaga terapii specjalistycznej czy po prostu odpowiedniego postępowania - doradzą też jakiego. Pozdrawiam

Dzień Dobry,

Z opisu mogę wnioskować, że Synek nabył takich nawyków, które pozwalały Mu uzyskać to, czego oczekiwał.
Wskazane byłoby wprowadzenie nowych umiejętności, pokazujących inne możliwości
radzenia sobie w sytuacjach, kiedy czegoś będzie potrzebował.

Polecałabym kontrolną konsultację u psychologa dziecięcego, celem rozwiania obaw.

Życzę wszystkiego najlepszego,
irena.mielnik.madej@gmail.com