Ile powinna ważyć 16-latka?

Mam 16 lat i przy wzroście 153 cm ważę 48,5kg... Czy to bardzo dużo? Stosowalam już wiele diet i kiedyś udało mi się nawet zejść do wagi 44 kg, ale po pół roku i tak wróciłam do dawnej. Jestem przeciętną nastolatką i nie uprawiam żadnych sportów, ćwiczę tylko na wf... Jaką dietę mam stosować, co jeść, żeby schudnąć?

Witam!

Pani masa ciała jest prawidłowa w  stosunku do wieku i wzrostu (wg siatek centylowych). Nie istnieje potrzeba odchudzania się, a stosując diety, doprowadza Pani do obniżania przemiany materii i męczy organizm. Potem pojawia się efekt jo-jo.

Skoro ma Pani zastrzeżenia do swojego ciała, proponuję uprawianie aktywności fizycznej poza lekcjami wf. To powinno wystarczyć do osiągnięcia efektów. Na początek 2 razy w tygodniu przez przynajmniej 40 minut (aerobik, pływanie, szybkie marsze, biegi) plus zwiększona ilość spacerów, taniec w przerwach nauki.

Powodzenia i pozdrawiam!