Jak być bardziej otwartą w kontaktach z innymi?

Dzień dobry, Mam 21 lat i jestem osobą spokojną, lubiącą rozmawiać z ludźmi, ale mam taki problem, kiedy siadam przy stole wspólnie z rodziną i o czymś rozmawiamy, np. mój kuzyn mówił, że gdzieś pojechał, coś zwiedził, czy ogólnie jeśli rodzina rozmawia na jakiś temat na którym ja się nie znam to nie wiem co odpowiedzieć, jestem małomówna wtedy, zamykam się w sobie, bo co mogę powiedzieć ? Kiedy mówię "aha" , "fajnie" to wtedy zwracano mi uwagę, abym coś innego odpowiedziała itd. Ale ja naprawdę nie wiem co wtedy odpowiedzieć innego niż te słowa. Mam wrażenie, że każdy wie w jaki sposób rozmawiać, o czym mówić, a ja milczę. Proszę o pomoc

Dzień dobry
Ciekawi mnie, czy ma Pani podobne problemy z inną grupą osób, np. przyjaciółmi, znajomymi? czy to tylko w gronie rodzinnym brakuje Pani słów, staje się Pani małomówna.
Od kiedy tak się dzieje, że chciałaby Pani coś więcej powiedzieć, ale z jakiegoś powodu nie udaje się to? A może mniej martwi Panią własne milczenie, a bardziej uwagi rodziny, i zachęty, by rozwinąć temat dyskusji?
Proszę zobaczyć typową dynamikę spotkań: kto zaczyna rozmowę, kto przerywa, kto zmienia temat, kiedy ktoś zwraca Pani uwagę, by coś szczególnego powiedzieć itd.
Warto rozważyć udział w psychoterapii, by lepiej poznać siebie i spróbować coś zmienić małymi krokami.
Zapraszam do mojego gabinetu. Koszt 50-min. sesji to 80 zł. Pracuję w nurcie systemowym, w którym zazwyczaj umawiamy sesje co 2 tygodnie, ale można też co tydzień lub co 3 tygodnie, w zależności od potrzeb i możliwości.

Pozdrawiam serdecznie
Łucja Fitchman

https://www.facebook.com/psychoterapiasystemowa
https://www.facebook.com/psychoterapiapary