Jak długo może rozwijać się próchnica?

Witam, Chciałbym się dowiedzieć ile przeciętnie czasu potrzeba, aby ubytek próchnicowy dosięgnął miazgi zęba dorosłego człowieka. Z góry dziękuję za odpowiedź

Dzień dobry,nie istnieje standardowy czas rozwoju próchnicy. Zalezy on od od wielu czynników m.in : początkowej głebokości ubytku,anatomii danego zęba , indywidualnej podatności tkanek, diety,higieny , rodzaju śliny pacjenta.
Nie ma możliwości podatnia konkretnego przedziału czasowego .

Nie ma uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie. To zależy od wielu czynników, indywidualnej predyspozycji, nawyków, diety np. podaży cukru, stopnia higieny. U dzieci może to być kilka miesięcy, u dorosłego nawet ok. 1 roku. Natomiast to, czego nie powinniśmy robić, to czekać aż zacznie „boleć”. Ząb boli zazwyczaj wtedy, gdy już próchnica jest zaawansowana, dlatego im regularnej będziemy odwiedzać dentystę i im wcześniej umówimy się na wizytę, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że próchnica dosięgnie miazgi zęba.

Pozdrawiamy,
stankowscybialach.pl
badzbystry.pl