Jak mam dalej opatrywać uszkodzony palec?

Mam zerwany paznokieć i amputowane 5mm czubka palca po pochwyceniu przez piłę. Chirurg naciągnął opuszek na wierzch skróconej kości i zerwał do końca paznokieć. Po wizycie u chirurga w pobliskiej przychodni lekarz kazał mi moczyć palec w ciepłej wodzie z szarym mydłem raz dziennie i suszyć ranę, odłazić octaniseptem. Po drugim takim zabiegu zauważyłem szarą tkankę właśnie w miejscu gdzie paznokieć był zerwany. Na opatrunku zbiera się w tym miejscu ropa. Czy powinienem coś z tym więcej zrobić czy czekać i kontynuować zabiegi?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

szara tkanka i ropień w miejscu, gdzie paznokieć został zerwany, mogą wskazywać na rozwój zakażenia lub martwicę tkanek. Może to wymagać leczenia antybiotykami lub nawet dodatkowej interwencji chirurgicznej, dlatego zalecamy kontakt z lekarzem.

W międzyczasie może Pan kontynuować codzienne zabiegi moczenia palca w ciepłej wodzie z szarym mydłem i odkażanie octeniseptem, aż do konsultacji z lekarzem. Należy pamiętać, aby utrzymywać odpowiednią higienę miejsca, w którym znajduje się rana i unikać wszelkich działań, które mogą zwiększać ryzyko infekcji (np. noszenia brudnych opatrunków).

Więcej informacji udzieli Panu lekarz prowadzący.

Zachęcamy do zapoznania się z pytaniami innych użytkowników, którzy mierzyli się z podobnym problemem:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-po-zabiegu-moge-moczyc-palec-w-szarym-mydle

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-czesto-zmieniac-opatrunek-przy-wrastaniu-paznokcia

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.