Jak pomóc sobie po kilku poronieniach?

Witam Jestem teraz po 5 poronieniu ciąży w tym dwie 21tc I 17tc od 8 lat staramy się z mężem o dziecko w tym dwie ostatnie ciąże z invitro wszystkie możliwe badania zrobione i brak niestety przyczyn ostatnia ciąża spowodowal że zamknęłam się w sobie i rozmawiam tylko z mężem nie mam ochoty wychodzić z domu nie potrafię rozmawiać nawet z rodziną ale też nie potrafię nawet już płakać gdy jestem sama nie wiem czy to normalne? Co prawda sprawa jest świerza bo minęło 3 dni od porodu a ja udaje że się nic nie stało I że byłam na to gotowa a serce mi pęka. Nie wiem czy to normalne?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jest Pani silną osobą, która pomimo wielu starań zakończonych niepowodzeniem wciąż znajduje w sobie siłę, aby dalej walczyć. To naturalne, że po tak krótkim czasie targają Panią różne emocje.

Może Pani odczuwać w tym momencie poczucie straty połączone z bezsilnością. W takim przypadku ciężko o rozmowę, nawet z najbliższymi. Proszę dać sobie czas na przepracowanie zaistniałej sytuacji.

Kobiety przeżywające poronienie doświadczają śmierci nie tylko dziecka, ale także siebie jako matki. Próba poradzenia sobie z tą sytuacją nazywana jest żałobą. To nie tylko pożegnanie czy opłakanie ukochanej osoby, ale również dojście do takiego momentu w swoim życiu, kiedy pamięć o tym przestaje sprawiać ból. Nie da się jednoznacznie określić, jak długo będzie trwał okres żałoby.

Ważne, aby w tym czasie nie była Pani pozostawiona sama sobie. Bardzo ważne jest wsparcie partnera oraz najbliższej rodziny. Nierzadko potrzebne jest również wsparcie osoby z zewnątrz – psychologa lub psychoterapeuty, który pomoże przepracować Pani tę trudną sytuację. Terapia pomaga rodzicom w przechodzeniu przez okres żałoby oraz przynosi ulgę w cierpieniu.

Więcej o etapach żałoby po utracie dziecka przeczyta Pani pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/zaloba-po-dziecku.

Może Pani również poszukać grupy wsparcia lub zapoznać się z historią innych użytkowników: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-sobie-poradzic-po-stracie-dziecka, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/kiedy-minie-rozpacz-po-stracie-dziecka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.