Jak skurecznie odpieluchować dziecko?

Dzień dobry od miesiąca próbujemy z przerwami odpieluchować córkę, wiek prawie 3 lata. Problem mamy taki, że córka nie zgłasza swoich potrzeb fizjologicznych, robi więc siusiu i kupę w majteczki. Chce dodać, że zgłasza nam potrzebę noszenia majteczek.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

zdarza się, że odpieluchowanie dziecka to żmudny proces i stresujący czas dla obojga stron, a więc zarówno rodziców, jak i dziecka.

Najlepiej robić to wtedy, gdy dziecko wykazuje gotowość, za którą uznać można np. chęć noszenia bielizny bądź chętne korzystanie z nocnika. Nie u każdego jednak ten proces jest łatwy i przyjemny. Czasem trwa nawet kilka miesięcy. Warto więc uzbroić się w cierpliwość i nie przejmować wpadkami.

Pierwszy etap to zapoznanie dziecka z nocnikiem. Dziecko nie może się go bać ani stresować z powodu korzystania z niego. Na początku może po prostu na nim siadać, dotykać lub przenosić z miejsca na miejsce. Za jakiś czas po wypróżnieniu dziecka w pieluchę można wyrzucać jej zawartość do nocnika i opowiadać, na czym polega korzystanie z niego.

Po pozbyciu się pieluchy oczywiście mogą i będą zdarzały się wpadki, takie jak załatwianie w majteczki. Należy wówczas zachować cierpliwość i nie ganić dziecka za takie zachowanie. W tym czasie przydadzą się takie gadżety, jak majtki treningowe lub worek na zmoczone ubrania. Można wspomagać się książeczkami poruszającymi temat odpieluchowania oraz nagradzać dziecko i chwalić za każdy najmniejszy sukces. Małymi kroczkami na pewno w końcu opanuje ten proces.

Inne pytania z tej tematyki znajdzie Pan tutaj:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-skutecznie-odpieluchowac-dziecko, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moge-zrobic-aby-pozbyc-sie-pampersow, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/komplikacje-podczas-odpieluchowania.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.