Jak wytłumaczyć dziecku zerwanie kontaktu przez ojca?

witam od 7 lat samotna matka, porzucona na poczatku ciazy raptem tatus wielki chcial kontakt z dzieckiem sprawdzilam go zanim powiedzialam dziecku o nim pisal pytal o syna dzwonil wiec pozwolilam na kontakt tele,poodzywal sie trzy dni a raptem zmienil numer,zablokowal na fejsie i usunal z listy znajomych,olal syna zupelnie choc ten bardzo sie cieszyl ze wkoncu ma tate.co ja mam teraz zrobic?jak wytlumaczyc dziecku ze tata jednak juz sie nie odezwie?chcialam dobrze dla syna a go tylko skrzywdzila

Witam, chciała Pani zapewnić synkowi kontakt z ojcem wiedząc, jak ważne jest to dla jego rozwoju. Rozumiem, że myślała Pani że ojciec zachowa się inaczej i utrzyma kontakt. Nie jest Pani odpowiedzialna za to że partner zachował się niedojrzale i nie stanął na wysokości zadania. Jeżeli nie ma możliwości zapewnienia synowi obecności ojca, pozytywny męski wzorzec, może mu dać kontakt z dziadkiem, wujkiem. Martwi się Pani że syn poczuje się odtrącony, więc na początek warto zapewnić, że nie jest to w żaden sposób jego wina. Nie jest za to odpowiedzialny. Zapewniać go o swojej miłości, wspierać go. Odpowiedzialność za rozstanie, zerwanie związku rodzice powinni przejąć na siebie i nie obarczać dziecka, ponieważ dzieci są skłonne brać na siebie winę za sytuację. Nie ma prostej odpowiedzi na pytanie jak rozmawiać. Wszystko zależy od wrażliwości dziecka, momentu w jego życiu, tego jakie wcześniej dostał informacje o ojcu. To jak wyjaśnimy tą sytuację musi być dostosowane również do jego wieku. Warto skonsultować się na początek z psychologiem szkolnym, jeżeli dziecko uczęszcza już do szkoły lub w poradni z psychologiem dziecięcym i powiedzieć o swoich obawach i całym kontekście sytuacji. Przesyłam link: https://zip.nfz.gov.pl/GSL/GSL/PrzychodnieSpecjalistyczne
http://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/1,53664,9159030,Ojciec__ktorego_nigdy_nie_bylo.html?disableRedirects=true
Pozdrawiam serdecznie

Dzień Dobry Pani,

Nie wiem jaki jest status ojca Pani syna.

Z Pani opisu, wynika, że ojciec Pani syna, okazał się niedojrzałym emocjonalnie człowiekiem, działającym spontanicznie, pewnie wie, że tym zachowaniem skrzywdził syna, jednak nie ma takiej świadomości- najwyraźniej ta sytuacja go przerosła, bo wystraszył się zobowiązań i odpowiedzialności wobec własnego syna i po prostu "uciekł" z relacji.

Syn poznał ojca na tyle, na ile jego ojciec dał się już poznać.
I to dobrze, że syn dowiedział się, że ma tatę.

Proszę zadbać o syna.
Mówić synowi jak mantrę, że to nie jest absolutnie jego wina, że ojciec przestał się z nim kontaktować, że jest cudownym, mądrym chłopcem.
Proszę okazywać dużo uczuć synowi, żeby czuł się bardzo kochanym przez Panią.

Może Pani powiedzieć synowi, że Jego ojciec jest dorosły, i popełnia błędy i to tylko on jest za nie odpowiedzialny.
Że po swojemu na pewno kocha syna.

Gdyby zauważyła Pani obniżony nastrój syna, zachęcam Panią do rozmowy z psychologiem dziecięcym.

Życzę Pani i Synowi tego, czego Wam potrzeba,
Irena Mielnik-Madej