Jak zapobiec zapalniu płuc u starszej i leżącej osoby?

jak zapobiec powstaniu zapalenia płuc u leżącej starszej osoby , która ma złamaną kość udową w biodrze i nie może wstawać z łóżka czy też opuszczać nóg po za łóżko. Musi leżeć przez 2 tyg. Takie zalecenie dał ortopeda. Złamanie w tym wieku może doprowadzić do zapalenia płuc. Bardzo się tego boję bo wiadomo co tego jest finałem. Co mam robić..? jak zapobiec? proszę o jakieś wskazówki.

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, przede wszystkim należy unikać kontaktu z innymi chorymi, unikać wychłodzenia, przeciągów, a jednocześnie przebywać w wywietrzonym pomieszczeniu. W razie możliwości wskazane jest unoszenie górnej połowy ciała.