Jaki wpływ na zdrowie dzieci ma spanie w jednym pokoju z pijanym ojcem i osobami palącymi papierosy?

Moja sasiadka ma dwoje dzieci(7,9).spia w jednym pokoju.Maz jej czesto przychodzi pijany.Ona twierdzi ze myje zeby I nie ma to wplywu na spiace dzieci.Oboje tez pala przed snem I w nocy(w kuchni).chcialabym wiedziec jaki wplyw na zdrowie dziecijest wspolne spanie z pijanym ojcem I z palaczami?dziekuje

Witam,
Jesli chodzi o palenie papiersów w obecności dzieci to z pewnością ich wpływ jest szkodliwy. Dzieci będąc biernymi palaczami sa znacznie bardziej narażone na infekcje dróg oddechowych, astmę, trudno im się skoncentrować na nauce, mogą być nadpobudliwe, moga mieć trudności związane z zasypianiem. W konsekwencji, pośrednio ma to wpływ na ich, być może nerwowe zachowanie. Nie wspomnę o zapachu włosów, odzieży, który może sprawiać, że rówieśnicy niechętnie będą się z nimi bawić. Dziecko tym samym może mieć trudności związane z poczuciem własnej wartości.
Pijany ojciec sam w sobie, że pije, nie robi dzieciom krzywdy, nie wpływa bezpośrednio na ich zdrowie fizyczne. Niszczy je sobie sam. Jednak warto podkreślić koszty psychologiczne, które są ogromne, związane z mieszkaniem razem z alkoholikiem ojcem...i to w jednym pokoju!!
Warto porozmawiać z sąsiadką, delikatnie, zasugerować konieczność podjęcia leczenia przez jej męża- w Poradni Uzależnień. Wskazana byłaby również pomoc dla sąsiadki- jako osoby współuzależnionej. Jeśli dzieci wymagają pomocy ,również można się udać po pomoc do poradni psychologicznej dla dzieci, są wizyty refundowane na NFZ, ze skierowaniem od lekarza rodzinnego.
Prosze jednak pamiętać! Sąsiadka musi chcieć Pani pomocy...
Pozdrawiam
Sylwia Nowak

Witam Panią
Widok pijanego ojca fatalnie wpływa na psychikę dzieci, widzą one zniewolonego dorosłego który nic nie może i z problemami radzi sobie poprzez alkohol a palenie papierosów bierne jest podobnie szkodliwe jak czynne tylko że dziecko samo z siebie nie zdecyduje się zapalić a tutaj niestety jest na to narażone czy chce czy nie.
Anna Suigowska