Jakie badania wykonać, żeby potwierdzić toczeń?

Witam,mod kilku miesięcy a mam na jednym policzku zmiany skórne, pani dermatolog stwierdziła ze jest to trądzik rozowaty i przeoisala rozanex. Po tyg leczenia zmiany SA jeszcze gorsze. Dotarlam do arytulu ze to może być toczeń ( od września mam bóle stawów niezbyt częste i duszności, które myslalam ze SA wynikiem stresu. Mam pyt jakie badania mam wykonać żeby potwierdzić toczeń? Czy rzeczywiście jest to choroba zagrażającą życiu? Robilam morfologię bez rozkazu i CRP i wyniki SA w normie.

Lek. Bartosz Małek

Szanowna Pani,
Należy oznaczyć przeciwciała ANA, p/dsDNA. Wynik należy skonsultować z reumatologiem, który zdecyduje o dalszym postępowaniu.