Jakie mogą przyczyny występowania chorób wenerycznych?

Witam. Chciałabym spytać o przyczyny występowania chorób wenerycznych tj. rzeżączka i chlamydia. Zdiagnozowano u mnie te dwie choroby. Nigdy wcześniej nie chorowałam na nie, tak samo mój partner. U niego również zdiagnozowano rzeżączkę i chlamydię. Nie miałam z nikim bliższego kontaktu płciowego, mój partner twierdzi tak samo. Stąd pytanie, co mogło doprowadzić do zakażenia? W dodatku 2 chorobami na raz. Czy możliwe jest zakażenie się nimi np. w toalecie publicznej? Kolejne pytanie dotyczy leczenia. Dostałam zastrzyk oraz trzy dawki antybiotyku. Czy należy po jakimś czasie ponownie wykonać badania, żeby upewnić się, że choroby zostały wyeliminowane?

Dzień dobry,

Ryzyko transmisji patogenów poprzez korzystanie z publicznych toalet, wspólnych ręczników lub basenów istnieje, jest jednak niewysokie. Zdecydowanie najpowszechniejszą przyczyną są kontakty seksualne (w przypadku monogamicznych relacji, zakażenie bywa dowodem niewierności).

Odpowiadając na ostatnie pytanie: sugeruję wykonanie badań kontrolnych.