Jakie szczepienie wybrać dla dziecka?

Dzień Dobry mam 2 msc dziecko za tydzień mamy pierwsze szczepienie. Nie mam pojęcia jakie wybrać aby było naj bezpieczniej. A w tym momencie jest wybór płatne lub bezpłatne. Myślałam nad płatnym tylko pytanie które 5 w 1 czy 6 w 1 I czy wogole dobrze myślę że to będzie bezpieczniejsze. Prosiłbym o radę. Będę wdzięczna za pomoc

Redakcja abcZdrowie

Witam,

bezpłatne, to jest refundowane przez NFZ, szczepienia od płatnych różnią się liczbą składników aktywnych. W dużym skrócie – szczepionki 5w1 lub 6w1 uodparniają na większą liczbę chorób jednocześnie, co przekłada się na mniejszą liczbę wkłuć, a zatem stresu i wizyt u lekarza. Liczba wkłuć przy wyborze szczepionek refundowanych wynosi 17, zaś przy szczepionkach wysoko skojarzonych 10 (szczepionka pięciowalentna) lub 8 (sześciowalentna). Tutaj więcej o szczepieniach niemowląt: https://portal.abczdrowie.pl/szczepienia-niemowlat.

Ponadto warto wspomnieć o tym, że badania wskazują na większe bezpieczeństwo szczepionek złożonych w stosunku do monowalentnych (jednoskładnikowych). Natomiast szereg obaw związanych ze szczepionkami 5w1 i 6w1 wynika z krążących mitów i stereotypów powielanych od dawna. Dotyczą one m.in. rzekomego nadmiernego obciążenia układu odpornościowego dziecka czy z ryzyka nasilenia objawów NOP. Warto wiedzieć, że hipotezy te nie mają potwierdzenia w faktach medycznych. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/szczepionki-skojarzone.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.