Lęk przed wyjazdem i nieznanym

Dzień dobry. Chodzi o ten cały świat dorosłych. Niedługo jadę na wymianę szkolną do Anglii, na początku bardzo się cieszyłam - to było moje marznie tylko, że z czasem przestraszyłam się tej odpowiedzialności związanej z tym wszystkim. Nie mogę pogodzić się z myślą, że wszystko się zmieni. Rozumie pani, znajomi, dom, szkoła. Że w pewnym sensie już nie będzie tak jak kiedyś. Bardzo chcę pojechać do Wielkiej Brytanii tylko, że strasznie się boję, sama nie wiem czego, co pani o tym sądzi?

Witam
To normalne, że odczuwasz lęk.
Jest to dla Ciebie zupełnie nowa sytuacja.
Myślę jednak, że jeżeli nie pojedziesz,
to zawsze będziesz tego żałowała.
Twój lęk, twoje emocje wywodzą się
z wyobrażenia sobie czegoś, co odbierasz
jako zagrożenie. Związany z tym stres
paraliżuje Twoje działania.
Możliwe, że w tym lęku utwierdziły Cię
obawy Twoich bliskich. W większości
są one zupełnie nieracjonalne.
Nawet jeżeli na początku napotkasz
jakieś trudności, to zyskasz nowe
doświadczenia, a po powrocie będziesz
to wspominała z uśmiechem.
Aby oswoić lęk poszukaj jak najwięcej
informacji o miejscu do którego jedziesz.
Wejdź na google maps i obejrzyj szkołę
jej okolice, miasto.
Postaraj się poznać osoby, które też tam jadą.
W Anglii mieszka dużo Polaków, może ktoś
z Twoich znajomych ma tam rodzinę.
Życzę powodzenia

Witam. Wszyscy od nowo narodzonego dziecka po osobę u schyłku życia boimy się sytuacji nowych. Tak jesteśmy skonstruowani. Czujemy się pewnie, bezpiecznie w tym co znane i oswojone. Proponuję, Żebyś nie miała sobie za złe, ani nie wstydziła się, że Obawiasz się nowej sytuacji. Racjonalnie wydaje się to sprzeczne, że bardzo Chcesz pojechać do Anglii a z drugiej strony się Boisz. Jednak nasze emocje rządzą się inną logiką. W nich absolutnie to jest możliwe i dopuszczalne. W zmierzeniu się z nową sytuacją bardzo pomocne mogą być zasoby (zewnętrzne i wewnętrzne). Napiszę parę słów o nich. Zasobem zewnętrznym mogą być ludzie. Podziel się z tymi, z którymi Czujesz się bezpiecznie i Masz do nich zaufanie swoimi uczuciami. Masz wtedy szansę uzyskać zrozumienie i wsparcie. Zasobem zewnętrznym są również przedmioty do których Jesteś przywiązana i które coś albo kogoś ważnego symbolizują. Pozbieraj je i zastanów się co Chciałabyś zabrać ze sobą do Anglii. Przykładem zasobu wewnętrznego jest Twoja chęć, marzenie wyjazdu do Anglii. Być może w jednej i drugiej kategorii Znajdziesz więcej. Napisz sobie taki inwentarz na kartce i Zrób z niego użytek. Mam nadzieję, że będzie pomocny. Pozdrawiam Cię
http://piotrantoniak.pl/