Zapytaj lekarza

1 , 0 1 9 , 4 0 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Masturbacja u 16-latka a pierwszy stosunek płciowy

Witam. Mam 16 lat i masturbuje się od jakichś 3 lat. Jestem już w takim wieku, że pewnie za 2-3 lata czeka mnie pierwszy stosunek. Masturbuję się raz dziennie. Czy jeżeli teraz bym zaprzestał onanizowania się czy w przyszłości byłbym normalnym partnerem do współżycia? 100% zaprzestanie może mi pomóc? Bardzo bym nie chciał mieć problemów w przyszłości. Niby w moim wieku to jest normalne, bo dojrzewam ale naprawdę mam obawy. Proszę o fachową odpowiedź i serdecznie za nią dziękuje. Pozdrawiam.
, 16 LAT ponad rok temu
Lek. Paweł Baljon
77 poziom zaufania

Witam serdecznie. Masturbacja nie ma wpływu na późniejszą gotowość seksualną patrząc ze względów medycznych. Nie musisz się więc obawiać o ewentualne problemy z tym związane. Jedyną kwestią, która może być niepokojąca jest ewentualne uzależnienie od masturbacji lub wyuczenie organizmu do konkretnego typu stymulacji. Może to powodować trudności w osiągnięciu orgazmu z partnerką. Należy jednak wspomnieć iż masturbacja '' od czasu do czas'' nie ma na to wpływu i nie jest szkodliwa.

lekarz w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach.
0
Mgr Kamila Drozd Psycholog
79 poziom zaufania

Witam serdecznie! Masturbacja jest naturalnym sposobem rozładowywania napięcia seksualnego w wieku dorastania. Nic zatem dziwnego, że będąc nastolatkiem, radzisz sobie z wysokim libido poprzez masturbację. Nie wiem, dlaczego chcesz zaprzestać onanizowania się? Czy przeczytałeś gdzieś, że może Ci to zaszkodzić? Czy czujesz, że tracisz nad tym kontrolę i obawiasz się, że uzależnisz się od masturbacji? Z tego, co napisałeś („Masturbuję się raz dziennie”), wynika, że nie wpadłeś w błędne koło uzależnienia i nie czujesz przymusu, by masturbować się częściej. Jeżeli jesteś w stanie kontrolować masturbację, jej częstotliwość, to nie wydaje mi się, żeby istniały jakieś przesłanki do niepokoju. Jeżeli przestrzegasz zasad higieny i masz kontrolę nad potrzebą masturbowania się, to na pewno Ci nie zaszkodzi i nie wpłynie niekorzystnie na Twoje przyszłe współżycie seksualne z partnerką. Zachęcam Cię również do przeczytania poniższych artykułów: Czy masturbacja wpływa na potencję? Uzależnienie od masturbacji Masturbacja mężczyzn Pozdrawiam!

Psycholog społeczny, autorka wielu publikacji dotyczących rozwoju osobistego oraz warsztatów z doradztwa zawodowego i komunikacji międzypłciowej.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy