Nerwica natręctw w rodzinie a prawdopodobieństwo zachorowania

W mojej bliskiej rodzinie był przypadek dosyć ostrej nerwicy natręctw - z leczeniem farmakologicznym i szpitalnym włącznie. Czy istnieje szansa, że mam zwiększone szanse na zachorowanie?

Mgr Monika Prus Psycholog, Lublin

Witam,
Przypuszcza się, że czynniki genetyczne odgrywają dość istotną rolę w powstawaniu nerwicy natręctw, wpływa na to wiele genów. Na pewno istotna rolę odgrywa tu stopień pokrewieństwa. Trudno jest szacować czy ktoś ma szanse czy też nie. W wielu przypadkach zachorowań przyczyny choroby są uwarunkowane indywidualnie i nie zawsze są tak jednoznaczne. Jeżeli jest coś Panią niepokoi zachęcam do rozmowy ze specjalistą.
M. Prus

Witam. Może mieć Pani jakieś predyspozycje, ale nie znaczy, że musi Pani zachorować. Proszę wziąć to na spokój.
Magdalena Brabec

Odpowiem trochę inaczej: W gnieździe narodził się ptaszek,ale jego mamę wkrótce pożarł orzeł. Ptaszkowi jakoś udało się przetrwać i nawet nauczył się latać, ale podczas każdej podniebnej podróży z nadzieją wypatrywał orła. Tak był na tym skupiony,że nie zauważał piękna otaczającego świata. Pozdrawiam.

Dzień dobry!

Jak bliskie jest Pani pokrewieństwo z osobą chorą?
Czy ma Pani jakiekolwiek powody podejrzewać podobne trudności, objawy u siebie?

Pozdrawiam!

Moim zdaniem, nie ma danych, na których można by się w sposób wystarczająco pewny oprzeć by wyrazić uzasadniona odpowiedź na to pytanie. Generalnie i dość zdroworozsądkowo podchodząc, moglibyśmy formułować tezę o zwiększeniu prawdopodobieństwa, ale np czy na pewno wzrasta i o ile wzrasta - na te pytania moim zdaniem nie ma odpowiedzi.

Pozdrowienia
Tomasz Furgalski

Nie sądzę, aby należało się tą kwestią przejmować. Problemy emocjonalne ma się przede wszystkim z powodu tego jak się samemu żyje, a nerwica nie jest chorobą dziedziczną.

To zależy od stopnia pokrewieństwa- czy była to np mama czy ciocia czy prababcia, bo prawdopodobieństwo się zmienia. Zwiększona szansa istnieje, jednak mówimy o kilkuprocentowej zmianie prawdopodobieństwa. Co ważne, zmianie prawdopodobieństwa, a nie determinacji!
Dla przykładu stopień ryzyka zachorowania na schizofrenię w przypadku bliźniąt jednojajowych (czyli o takich samym materiale genetycznym) wynosi 40%. Czyli jeśli jedno z bliźniąt choruje, szansa, że drugie zachoruje wynosi 40%. Mówimy o ludziach z tym samym materiałem genetycznym, widać więc, że nie jest to determinacja.
Jednak chorowanie kogoś z członków rodziny będzie istotne dla lekarza, jeśli Pani ma jakieś trudności.