Niedobór witaminy D3 a choroba Hashimoto

Witam. Czy niedobór witaminy d3 ma wpływ na psychikę? Mam jej niedobor 10.30 i czuję się strasznie senna,apatyczna i bez życia. Utrudnia mi to funkcjonowanie. Choruje też na hasimoto a ostatnio pzt i mam ustawiane hormony. Obecnie tsh powyzej 6.Zazywam thyrozol 5mg raz dziennie i vigantoletten 1000. Czy to nie za małą dawką by w miarę szybko podnieść braki wit d3. Czy te objawy ustapia? Bo czuję się jakbym nie była sobą a chcę to zmienić tylko szukam przyczyny.Bo nie wiem czy to tarczyca czy wit

Szanowna Pani,

Niedobór witaminy D3 może może wpływać na funkcjonowanie psychiczne, aczkolwiek występujące u Pani objawy mają inne podłoże. Pisze Pani, że choruje Pani na chorobę Hashimoto, a przyjmuje Pani Thyrozol. Thyrozol jest lekiem stosowanym w leczeniu nadczynności tarczycy, a nie niedoczynności tarczycy do której prowadzi choroba Hashimoto. Nawet w tzw. fazie Hashitoxicosis - krótkotrwałej fazie nadczynności tarczycy, która rzadko zdarza się w przebiegu tej choroby , nie zaleca się tyreostatyków, bo przyspieszają przejście w niedoczynność i mogą ją pogłębiać. Leczenie Hashitoxicosis polega głównie na podawaniu leków z grupy B-blokerów, ale nie tylko. Przyjmowanie Thyrozolu jeszcze bardziej pogłębi Pani niedoczynność i nasili dolegliwości, a w chwili obecnej Pani TSH jest już za wysokie. Proszę jak najszybciej skontaktować się z endokrynologiem, który zweryfikuje Pani leczenie. Witaminę D3 wg aktualnych wytycznych powinien suplementować każdy dorosły od września do kwietnia. Dawkę ustali Pani lekarz. Objawy , które Pani zgłasza ustąpią, ale należy odstawić thyrozol i zastosować w leczeniu jakiś preparat lewotyroksyny, dlatego polecam Pani jak najszybszy kontakt z endokrynologiem.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz