Ograniczony kontakt z synem, który był wychowywany w rodzinie zastępczej

Mój syn od 12 do 18 roku życia spędził w rodzinie zastępczej u mojej siostry. Siostra i jej mąż manipulowali syna przeciwko mnie. z zawiści, nie mogli mieć dzieci. Przez cały czas podtrzymywałam z nim kontakt, ale był on bardzo zaburzony, bo siostra i jej mąż manipulowali moim synem przeciwko mnie. Rozważam, czy podtrzymać ten kontakt za wszelką cenę, czy całkiem go zerwać. Tęsknię za synem. Proszę o pomoc. Ewa

W budowaniu relacji najbardziej pomagają troska i jasna komunikacji (komunikaty odnoszące się do ja-czyli mówienie o swoich uczuciach i potrzebach, zamiast komunikaty odnoszące się do kogoś np "bo Ty zawsze..", " bo Wy zrobiliście.."). Próby rozmowy, wyjaśnienia, okazywanie wsparcia, może być synowi nadal potrzebne.

Witam. Jest Pani w bardzo trudnym położeniu, współczuję Pani.
Jest Pani matką i w każdych okolicznościach będzie kochała Pani syna, a on zawsze będzie Pani potrzebował. Niezależnie od tego co będzie mówił, ponieważ może odczuwać żal i być zły na Panią, że go opuściła. Pani może czuć się winna z tego powodu. Tę sytuację trzeba umiejętnie przetrwać. Sądzę, że korzystna dla Pani mogłaby być wizyta u psychologa, aby uzyskać wsparcie i pomoc w odzyskiwaniu miłości syna. Czeka Panią trudna droga, ale z wielu powodów - konieczna. Powodzenia