Pierwotna infekcja T. gondii w ciąży

Witam. Planuję w najbliższym czasie rozpocząć starania o dziecko. Zrobiłam podstawowe badania, w tym na toksoplazmozę i zaniepokoiły mnie otrzymane wyniki na obecność przeciwciał. Bardzo proszę o informację, czy moje wyniki są w normie i czy mogę zacząć starać się o dziecko (gdyż wizytę u lekarza mam dopiero za trzy tygodnie): Toxo IgG <0,130 ujemny (0 - 1) wątpliwa (1 - 3) dodatnia >3 Toxo IgM 0,150 ujemna (0,000 - 0,800) wątpliwa (0,800 -1,000) dodatnia >1,000 Bardzo proszę o poradę. Z góry serdecznie dziękuję za pomoc.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Wynik oznaczenia przeciwciał przeciwko T. gondii - IgM(-), IgG(-) oznacza, iż w przeszłości nie przebyła Pani infekcji pierwotniakiem Toxoplasma gondii. Wynik badań nie jest przeciwskazaniem do starań o zajście w ciążę.

Ponieważ jednak świeża, pierwotna infekcja T. gondii w ciąży jest niebezpieczne dla dziecka,  powinna Pani  stosować się do kilku zasad, które pozwolą zminimalizować ryzyko zarażenia:
- nie spożywać surowego (bądź niedosmażonego mięsa),
- każdorazowo dokładnie myć ręce oraz naczynia kuchenne po kontakcie z surowym mięsem (ciepłą wodą z detergentem),
- dokładnie myć warzywa i owoce przed ich spożyciem,
- wszelkie prace wymagające kontaktu rąk z ziemią wykonywać w gumowych rękawiczkach,
- unikać kontaktu z odchodami kotów (sprzątanie kuwety itp.).

Oprócz tego należy w kolejnych trymestrach ciąży kontrolować miana przeciwciał.

Pozdrawiam