Ponowne pojawienie się tłuszczaka po wycięciu

Witam. Kilka dni temu tj. w poniedziałek 26.05 miałam wycinanego tłuszczaka na plecach który był dosyć spory bo wielkości jajka i był wrośnięty w miesnie oraz zebra,dzisiaj byłam u chirurga na wizycie kontrolnej i okazało się że powstał krwiak ok.5cm niestety był już scalony i nie dało sie go ani wycisnac ani ściągnąc strzykawką.Jestem załamana bo chirug powiedział że moze on zostac wiec jestem w tym samym punkcie co przed zabiegiem po to usuwalam tluszczaka zeby nic mi nie odstawalo od skory.

Witam. Tłuszczak to taka zmiana - łagodna, jednak często daje miejscowe wznowy ponieważ nie zawsze można wyciąć rozlegle.Tak zwykle jest przy tak wielkiej zmianie i zwłaszcza gdy jest wrośnięta w mięśnie. Nie ma rady trzeba wyciąć - zwykle z wycięciem poprzedniej blizny, więc efekt kosmetyczny będzie dobry. Uszy do góry, a na przyszłość lepiej jest wycinać małą zmianę - nie czekając aż urośnie do monstrualnych rozmiarów ;)
Mam pacjentkę, której sukcesywnie usuwałem już kilka tłuszczaków o różnej lokalizacji, a kolejne oczekują na usunięcie.

Krwiak po wycięciu zmian tkanek miękkich jest naturalny. Niekiedy potrzeba kilkunastu tygodni aby się wchłonął. Niemniej jednak należy zgłosić się do kontroli po kolejnych kilku dniach - skrzep ulega upłynnieniu (hemolizie) i może uda się go ewakuować poprzez nakłucie. Wynik bezpośrednio po zabiegu może odbiegać od późniejszego dobrego efektu.

Dr n. med. Marek Rawski

Szanowna Pani, prosze sie tak bardzo nie martwić. Krwiak po usuniętym dużym tłuszczaku nie jest rzadkością. Zwykle, ulega wchłonieciu w ciągu kilku tygodni. Jeżeli tak się nie stanie - można go usunąć chirurgicznie.
Pozdrawiam, dr n.med. Wojciech Kawiorski, specjalista chirurg