Powiększone tarcze nerwu wzrokowego

Witam. Mam 19 lat i w tym roku, podczas badań kontrolnych przed podjęciem studiów, lekarz okulista stwierdził, że mam powiększone tarcze nerwu wzrokowego i powinnam się zbadać w kierunku jaskry. Zlecił mi badania gdx i pachymetrię, które oczywiście wykonałam. Okzało się, że wyszły one dość dobrze i lekarz zalecił mi kolejne za 1,5 roku. Powiedział także, że najwidoczniej tarcze powiększone mam fizjologicznie. Zdziwiło mnie to, ponieważ nigdy wcześniej (a badam się regularnie u okulisty co roku) nikt nie stwierdził u mnie takich objawów.

Muszę dodać też, że po maturze zaobserwowałam nieznaczne pogorszenie się mojego wzroku, tj. z daleka widzę trochę niewyraźnie, pomimo braku jakiejkolwiek wady. Zastanawiam się, czy może nie opierać się na diagnozie jednego lekarza i zasięgnąć porady innego. Czy uważa Pan, że powinnam przebadać się jeszcze raz? Czy to może być jaskra we wczesnym stadium? Pozdrawiam serdecznie i z góry dziękuję za odpowiedź.

Uważam, że w każdej sytuacji zasięgnięcie opinii drugiego lekarza jest dobre. Ale w tej konkretnej jest nad wyraz wskazane. Poszerzenie tarczy nerwu wzrokowego może być objawem wielu groźnych chorób, w tym guza mózgu, dlatego dalsza diagnostyka jest konieczna. Proszę się niezwłocznie udać do neurologa i drugiego okulisty. Być może wszystko jest w porządku, ale sprawdzić trzeba.