Problem z kreatywnością u 23-latka

Mam problem- potrafię dobrze naśladować np. uczać się tańca, ale wymyślenie czegoś nowego, bądź improwizacja, jest dla mnie praktycznie nierealna. Nawet nie wiem jak się zabrac żeby coś wymyślić, nie umiem tego. Nie umiem rysować bo ten sam problem, nie umiem nić wymyslić fajnego, bo nie wiem jak, nie potrafię, zawsze miałem słabe pomysły, nie wiem jak ludzie to robią ;/ Mam tez problem, że przytłacza mnie ilośc wiedzy jaka trzeba sie nauczyc w danej dziedzinie i nie umiem sie za to zabrac ;/

Witam serdecznie,
Czytając Pana wypowiedź pomyślałam sobie, że jest w Panu ogrom przekonań na temat własnej niewiedzy, słabej kreatywności i niemożności zrobienia czegoś. Być może w pewnych dziedzinach radzi Pan sobie całkiem nieźle? Spróbowałabym skoncentrować się na Pana mocnych stronach, na tym, co sprawia Panu przyjemność. "Nie umiem nic wymyślić fajnego, zawsze miałem słabe pomysły"- czy aby na pewno nigdy niczego Pan nie zdołał wymyślić? Być może była choć jedna mała rzecz? Pana wypowiedź nasycona jest negatywnymi przekonaniami o sobie i własnych kompetencjach a uwaga skierowana na deficyty. Tak jak już wspomniałam, zamiast szukać tego, co się nie udaje może spróbuje Pan poszukać tego, co udaje się całkiem nieźle.
Terapeuta podpowiedziałby Panu, w jaki sposób zniekształcenia poznawcze kształtują obraz rzeczywistości i pomógł spojrzeć na siebie w inny, mniej krytyczny sposób.
Pozdrawiam,
Katarzyna Batugowska

Witam serdecznie. Jako ludzie różnimy się swoimi predyspozycjami. Nasze cechy indywidualne zależą od wielu czynników takich jak np. budowa układu neurologicznego, Są osoby predysponowane do większej kreatywności myślenia i są też ludzie, którzy dużo sprawniej radzą sobie z ich realizacją. Żeby coś mogło działać nie wystarczy tego wymyślić trzeba jeszcze realnie wprowadzić działanie. Być może, że Pan należy do tej drugiej grupy osób, bez której żadna koncepcja nie wyszłaby poza ramy teorii. Warto byłoby jednak popracować nad poczuciem własnej wartości, zobaczyć swoje możliwości i zaakceptować ograniczenia. Pozdrawiam.

Witam,
Bardzo często problemy ze spontanicznością i kreatywnością wiążą się z wieloma negatywnymi przekonaniami o sobie, niską samoocena oraz dużą wrażliwością na krytykę. Warto zastanowić się skąd taki obraz w Pani głowie. Proponuje udać się do terapeuty aby w procesie terapii zweryfikować istniejące negatywne przekonania na swój temat i popracować nad pozytywniejszym obrazem siebie.
Pozdrawiam
Aleksandra Tyszka

Witam Pana serdecznie. Przede wszystkich ludzie różnią się od siebie na wielu poziomach. Również na poziomie kreatywności, twórczości, czy dyspozycji do wykonywania poleceń. Myślę, że najważniejsze jest zrozumienie, że wszystko jest potrzebne i wartościowe. Gdybyśmy żyli wokół ludzi, którzy tylko tworzą, nikt by nie wcielał ich pomysłów w życie. Już w samym liście pisze Pan, że świetnie sprawdza się w odtwarzaniu różnych rzeczy. Możliwe, że to może być Pańską mocną stroną, tylko należałoby znależć dziedziną w której ta cecha doskonale się sprawdzi. Czytając Pana wiadomość nie można oprzeć się jednak wrażeniu, że jest Pan krytyczny wobec siebie. Być może z jakiegoś powodu myśli Pan o sobie zbyt ostro. Warto byłoby się temu przyjrzeć w procesie terapii. Psycholog pomógłby Panu poznać przyczyny zaniżonej samooceny i podjąć pracę na rzecz tego, by była ona bardziej adekwatna. Wtedy łatwiej byłoby Panu zaakceptować siebie i poczuć się ze sobą lepiej. Gdy człowiek czuje się swobodniej sam ze sobą wtedy również staje się bardziej twórczy. Małgorzata Danielewicz.