RTG zatok a procedury przy badaniu

Witam, mam pytanie dotyczące procedur przy wykonywaniu RTG zatok. Czy lekarz wykonujący badanie RTG zatok powinien mi założyć jakiś fartuch ochronny na klatkę piersiową i tułów? Nic takiego nie miałem założonego... Czy są jakieś przyjęte procedury przy takich badaniach jak RTG zatok? Pytam bo w krótkim czasie miałem drugie prześwietlenie - tym razem płuc. Mam wrażenie, że przy badaniu RTG zatok powinienem dostać fartuch ochronny, dzięki któremu czułbym się bardziej komfortowo, a tymczasem nie otrzymałem nic. Jak wyglądają procedury przy RTG zatok? Czy są jakieś rzeczy, o których powinienem wiedzieć i pamiętać? Może według procedur przy badaniu RTG zatok coś mi przysługuje, a ja o tym nie wiedziałem? I w końcu jak wygląda zastosowanie takich procedur w praktyce? Z góry dziękuję za fachowe doradztwo i odpowiedzi. Pozdrawiam.

Witam serdecznie,

Procedury wykonywania badań RTG są różne w każdej placówce świadczącej usługi medyczne z zakresu radiologii i diagnostyki obrazowej. Główną zasadą niezmienną, niezależnie od placówki, jest ochrona pacjenta przed promieniowaniem. Zwykle pacjent powinien mieć założony fartuch ochronny ale decyzję tę podejmuję osoba wykonująca badanie. Zdarza się, że nie można założyć fartucha ochronnego pacjentowi, ponieważ może on zasłaniać okolicę badaną. Związku z czym, w takich przypadkach pacjentowi fartucha się nie zakłada. W takich przypadkach ochroną radiologiczną jest ograniczenie wiązki promieniowania rentgenowskiego do obszaru badanego oraz jak najkrótszy czas ekspozycji.
Proszę się nie zamartwiać, ponieważ dawka promieniowania nie była duża w tych trzech badaniach. Oczywiście ilość badań radiologicznych wykorzystujących promieniowanie rentgenowskie trzeba ograniczyć do minimum, związku z tym, iż promieniowanie to nie jest obojętne dla organizmu żywego. Ale trzeba pamiętać, że lekarz kierując na badanie kieruję się dobrem pacjenta oraz wskazaniami klinicznymi, związku z czym, nie naraża pacjenta na zbędne badania RTG. Po drugie dawki rentgenowskiego stosowane obecnie są o wiele razy mniejsze niż miało to miejsce jeszcze 10-15 lat temu. A po trzecie badania obrazowe są jedną z podstawowych metod diagnostycznych współcześnie.
Reasumując, proszę się nie martwić i zaufać wiedzy oraz doświadczeniu personelowi medycznemu.
A jeśli dalej ma Pan wątpliwości, proszę udać się do lekarza rodzinne w celu ich wyjaśnienia osobiście.

Pozdrawiam.