Skutki ostrego odmiedniczkowego zapalenia nerek u 18-miesięcznej córki

Moja 18 miesięczna córka przebyła właśnie ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek. Za trzy miesiące będzie miała wykonaną scyntygrafię, która ma wykazać, czy w wyniku choroby doszło do powstania blizn pozapalnych. Czym w dalszym życiu może skutkować obecność takich zmian/blizn w nerkach tak małego dziecka. Była to pierwsza infekcja, w usg układu moczowego nie znaleziono wad w budowie układu. Leczona była 10 dniową terapią antybiotykową.

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Występowanie tego typu blizn pozapalnych w nerkach zmniejsza objętość prawidłowego miąższu nerek, co zwiększa szanse na niewydolność nerek w przyszłości.