Stosowanie retinoidów w terapii trądziku

Witam, Napiszę od razu, że z zawodu jestem kosmetologiem.Od długiego czasu zastanawiam, się czemu wielu dermatologów pomija w leczeniu trądziku retinoidy miejscowe lub daje tylko Differin. Często spotykam się z sytuacjami gdzie pacjenci dostają tetracykline, skinoren, a potem od razu izotek. W leczeniu zupełnie nie ma retinoidów miejscowych typu: atrederm. Dlaczego? Sama nie umiem znaleźć odpowiedzi, a jestem strasznie ciekawa.

Małgorzata Panek

Retinoidy są stosowane tylko przy znacznym nasileniu trądziku, ze względu na liczne powikłania i teratogenność np. po acytretynie należy unikać zachodzenia w ciążę przez dwa lata od zakończenia terapii. W związku z tym leczenie to jest traktowane jako ostateczność i zalecane tylko w indywidualnych przypadkach.
Pozdrawiam