Strach przed pierwszym razem: jak się przygotować?

Chcę to zrobić, ale mam dużego stracha przed ciążą. Czy można zajść w ciążę, jeżeli prezerwatywa jest nieuszkodzona, a chłopak nie skończy w środku?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!
Ryzyko zajścia w ten sposób w ciąże jest minimalne. Skuteczność prezerwatyw waha się między 88 a 95% w czasie stosowania ich regularnie przez rok. Oznacza to, że pięciu do dwunastu kobiet stosujących tą metodę przez rok, zajdzie w ciążę. Oczywiście odnosi się to do kończenia stosunku przez mężczyznę w pochwie. Prezerwatywy jako jedyna metoda antykoncepcji chroni w miarę skutecznie również przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Ważne jest aby sprawdzić czy prezerwatywa nie jest uszkodzona, czy jest właściwie założona i czy nie jest zanieczyszczona nasieniem.
Teoretycznie zawsze jednak istnieje możliwość zajścia w ciążę bo nie ma stuprocentowo skutecznej metody i nie da się przewidzieć wszystkich ewentualnych wydarzeń, które mogą ją zmniejszyć.
Jeśli masz jakieś wątpliwości powinnaś udać się na wizytę do ginekologa, który rozwieje Twoje wątpliwości. Musisz również wiedzieć, że po rozpoczęciu współżycia konieczne są regularne, coroczne wizyty u ginekologa i przeprowadzanie badania cytologicznego.
Pozdrawiam,