Strzelanie w obrębie szczęki a skurcz

Od wielu lat moja szczęka strzela. Szczególnie podczas jedzenia, po lewej stronie coś przeskakuje i pstryka. Naczytałem się, że szczęka może wręcz wypaść z zawiasów, po czym jestem okropnie przerażony. Niestety jednak tymczasowo nie jestem w stanie udać się do specjalisty. Staram się nie jadać twardych rzeczy. W najgorszym okresie bywało tak, że szczęka pstrykała a potem nie chciała się domknąć. Zauważyłem też, że gdy otwieram bardzo szeroko usta potrafi złapać mnie skurcz. Jak sobie radzić?

Zdecydowanie zalecałabym wizytę u chirurga szczękowego. Należy wykonać pełną diagnostykę i wdrożyć odpowiednie leczenie. Wiązać się to może z wykonaniem szyny zgryzowej i korektą zgryzu. Nie należy zwlekać gdyż objawy mogą się nasilić i pogłębić zmiany w stawach. Dorywczo można sobie robić ciepłe okłady a także wzbogacić dietę w witaminy i magnez. Życzę powodzenia.

Konieczna jest wizyta u lekarza dentysty specjalizującego się w leczeniu zaburzeń stawu skroniowo - żuchwowego. Przeprowadzi diagnostykę ( też radiologiczną ) i wdroży właściwe leczenie.

Podstawowym bardzo nieprzyjemnym dla chorego objawem doprzedniego obustronnego zwichnięcia żuchwy jest brak możliwości przywiedzenia żuchwy i zwarcia zębów. Żuchwa pozostaje w odwiedzeniu i jest przesunięta ku przodowi. Takie ustawienie szczęk powoduje napięcie policzków i wygładzenie fałdów nosowo-wargowych. Mowa staje się bełkotliwa, niezrozumiała. Pojawia się wyciek śliny z jamy ustnej spowodowany zaburzeniami połykania. Niekiedy mogą wystąpić odruchowe nudności i wymioty. W przypadku jednostronnego doprzedniego zwichnięcia żuchwy zbacza ona w stronę zdrową, a wewnątrzustnie obserwuje się zgryz krzyżowy i otwarty. Zazwyczaj objawy kliniczne pozwalają jednoznacznie rozpoznać doprzednie zwichnięcie żuchwy. Jednak w sytuacjach wątpliwych lub przy podejrzeniu urazowej przyczyny zwichnięcia i współistniejącego złamania wyrostka kłykciowego żuchwy można wykonać badania obrazowe. W najczęściej zlecanym zdjęciu ortopantomograficznym widoczne jest przemieszczenie głowy stawowej żuchwy przed guzek stawowy. Innymi rzadziej wykonywanymi badaniami są: zdjęcie celowane na stawy skroniowo-żuchwowe w projekcji Schüllera, stożkowa tomografia komputerowa lub konwencjonalna tomografia komputerowa z rekonstrukcjami 3D.