Szczepienie 2-letniego dziecka na ospę

mam uczęszczjące dziecko do przedszkola ( 2 lata i 10 mc), i cały czas mam wątpliwość czy zaszczepić na osp czy nie, gdyż kiedyś każdy musiał ją przejść

jeśli to dziewczynka to jak będzie miała około 12 lat a nie przechoruje ospy to wtedy warto sprawdzić czy nie przechorowała jej poronnie tzn czy we krwi nie ma przeciwciał przeciw ospie, jeśli nie to wtedy trzeba szczepić bo ospa w ciąży jest bardzo niebezpieczna dla płodu. Ale również chłopca warto zaszczepić jeśli do teko wieku nie zachoruje li nie będzie miał przeciwciał przeciw ospie bo ospa w wieku dojrzałym ma cięższy przebieg i komplikacje.