Szczepienie po boreliozie

Czy szczepionka jest bezpieczna przeciwko chorobom odkleszczowym? i w jakim czasie po leczeniu boleriozy mozna sie nia zaszczepic?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Obecnie na rynku dostępne są szczepionki przeciwko odkleszczowemu zapaleniu mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych. Są to choroby wywoływane przez wirusy. Nie chronią one jednak przed boreliozą, która jest chorobą bakteryjną.

Odpowiedni moment do wykonania szczepienia przeciwko KZM oceni lekarz biorąc pod uwagę stan Pani zdrowia, okres inkubacji choroby zakaźnej, okres rekonwalescencji po chorobie, obecność ostrych chorób przebiegających z gorączką, nadwrażliwość na składniki szczepionki i in.