Usunięcie kamicy pęcherzyka żółciowego

Czy jedynym sposobem jest usunięcia kamicy pęcherzyka żółciowego ? Jak wygląda życie po usunięciu, będę mogła po czasie jeść normalnie ?

Dzień dobry,

Wszystko zależy od zaawansowania choroby i objawów, a ostatecznej kwalifikacji dokonuje lekarz. W przypadku łagodnych zmian, które nie dają dużych objawów lub takich, które stanowią przeciwwskazanie do operacji, można spróbować leczenia farmakologicznego. W leczeniu stosuje się kwas ursodeoksycholowy . Czas trwania leczenia to 6-24 mies., a skuteczności takiego leczenia dokonuje się po 6 mies. od zastosowania leku. Dieta u pacjentów po usunięciu pęcherzyka żółciowego powinna zawierać posiłki lekkostrawne, nietłuste, niewzdymające. Konieczność zmiany diety tłumaczy się brakiem zagęszczonej żółci ( a proces ten odbywa się w pęcherzyku żółciowym).

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz