W jakim stadium rozwoju opryszka zaraża?

Witam, Jestem w pierwszym trymestrze ciąży i mam pytanie dotyczące opryszczki. W jakim stadium rozwoju opryszka zaraża - czy muszę uważać "tylko" na ludzi, którzy mają pęcherzyki na ustach? Czy zarażać mogą osoby już po tej "fazie czynnej" czyli mające strup na ustach lub w całkiem końcowej fazie - kiedy zostało tylko zaczerwienienie po opryszczce?

Aleksander Ropielewski

zwiększona zakaźność występuje do czasu zasuszenia zmian wypryskowych. Unikanie kontaktu bezpośredniego i spożywanie posiłków tymi samymi sztućcami i szklankami są wystarczającą prewencją.