Wybór najlepszej metody pozbycia się diastemy i dużych szpar między zębami u 40-latki

Witam, mam 40 lat. Chciałabym mieć normalny uśmiech, ponieważ nigdy nie miałam zawiązków dwójek moje zęby się rozjechały i mam między nimi duże szpary + diastemę. Jakie rozwiązanie jest najlepsze: most + szlifowanie, implanty, most z włokna szklanego - nie trzeba szlifować zębów. Czy przesuwanie zębów ortodontycznie na swoje miejsce nie osłabia ich. Jest mi trudno, ponieważ moi bliscy myślą inaczej.Boję się też zaufać, ponieważ co dentysta to inna opinia. Serdecznie proszę o odpowiedź i radę.

Bez zdjęcia RTG i diagnostyki w gabinecie trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie i wybrać dla Pani odpowiedni sposób leczenia. Najszybszą metodą zamknięcia diastemy jest odbudowa kompozytowa zębów lub nałożenie licówek porcelanowych. Napisała Pani jednak że nie ma zawiązków dwójek, może to być problemem ponieważ jedynki w takich sytuacjach są znacznie rozsunięte. Zamknięcie diastemy spowoduje optycznie bardzo szerokie jedynki, co nie będzie dobrze wyglądało. Prawdopodobnie najlepszą metodą będzie ortodontycznie ustawienie siekaczy przyśrodkowych a w miejsce dwójek wstawienie implantów. Przesunięcie zębów ortodontycznie w żaden sposób ich nie osłabi. Takie kilkuetapowe leczenie pozwoli stworzyć piękny uśmiech.

Witam. Nie można odpowiedzieć na Pani pytanie korespondencyjnie, by zaproponować najlepsze rozwiązanie, zgodne z Pani oczekiwaniami trzeba przeprowadzić badanie, ocenić stan zębów, kości, sytuację zgryzową, obejrzeć rtg. i wtedy podjąć decyzję . Pozdrawiam Krystyna Pikała

Najlepiej ortodontycznie przesunąć jedynki a w miejsce 2 wszczepić implanty.
Prawidłowo wykonanie leczenie orto nie ma wpływu na zęby.
Inne sposoby są bardzo dyskusyjne ze względu na konieczność nieodwracalnej preparcji zębów.

W zależności od szerokości diastemy opcji jest co najmniej kilka. Najszybsza z nich to tzw. bonding, czyli zamaskowanie szpary za pomocą materiału kompozytowego, takiego, z jakiego wykonywanego są wypełnienia – możemy to wykonać tylko przy małych diastemach. Ta metoda jednak może być niekorzystna przy braku dwójek. Inne metody to m.in. leczenie ortodontyczne, założenie licówek, koron, mostów, implantów stomatologicznych, leczenie periodontologiczne lub frenektomia, zabieg chirurgiczny wykonywany przy przeroście wędzidełka wargi górnej (często w połączeniu z leczeniem ortodontycznym). W Pani przypadku leczenie ortodontyczne będzie konieczne, proszę się nie obawiać, ponieważ taki zabieg nie osłabia zębów. Niezbędne jest również wykonanie zdjęć RTG, wtedy stomatolog zdecyduje o najkorzystniejszym rozwiązaniu.

Pozdrawiamy,
stankowscybialach.pl
badzbystry.pl