Wynik hbs dodatni - czy mój organizm tego wirusa pokona?

Witam serdecznie, jestem mężczyzną w wieku 28 lat, dziś odebrałem wyniki krwi pod kątem hbs oraz przeciwciał i okazało się, że jest hbs dodatni a przeciwciał brak (ujemny). Nie wiem, kiedy doszło do zarażenia, nie mam żadnych niepokojących objawów i gdyby nie te badania, to do dziś bym był nieświadomy o tym fakcie. Mam pytanie - czy mój organizm zwalczy tego wirusa? Jaki okres jest potrzebny, aby pojawiły się przeciwciała hbs? Czy biorąc wit. C i tran w kapsułkach przyczynię się do pobudzenia układu odpornościowego do walki z wirusem? i I ostatnie moje pytanie - czy jak nie mam żadnych objawów, a hbs jest dodatni, to znaczy, że niedawno się zaraziłem? Dziękuję i pozdrawiam.
MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

Obecność antygenu hbs świadczy o zakażeniu WZW B. Na podstawie tylko tego badania nie możemy zróżnicować postaci zakażenia, także nie możemy stwierdzić czy obecnej chwili jest ono aktywne.

Nie zalecam przyjmowania leków na własną rękę. Wskazana byłaby pilna konsultacja ze specjalistą chorób zakaźnych celem wykonania dalszej diagnostyki. Na jej podstawie będzie można określić zaawansowanie choroby oraz ewentualną konieczność podjęcia leczenia.

Przeciwciała anty-hbs to przeciwciała odpornościowe pojawiające się po zaniknięciu antygenu
hbs (tzw. serokonwersja).  Ich obecność świadczy o przechorowaniu WZW B.

Magdalena Mroczek

Witam,

Przede wszystkim potrzebne jest powtórzenie badań. Jeśli wynik będzie taki sam proszę udać się do lekarza rodzinnego. On skieruje dalej do specjalisty, prawdopodobnie do specjalisty chorób zakaźnych lub do hepatologa. W celu zbadania aktywności wirusa niezbędne może być wykonanie PCR. Trzeba będzie też wykonać usg brzucha.

Hbs antygen jest to antygen, który jako pierwszy pojawia się we krwi u osoby zakażonej wirusem WZW B. Można wykryć go już po około 27-41 dniach. W wyjątkowych przypadkach może on się pojawiać już po upływie 14 dni. Służy on też do diagnostyki zakażenia WZWB. Normą dla zdrowego pacjenta jest brak tego antygenu we krwi.

Po pewnym czasie Hbs znika z krwi, a zaczynają się pojawiać przeciwciała. Jeśli Hbs utrzymuje się ponad 6 miesięcy mówimy o zakażeniu przewlekłym.

Po około 4-6 miesiącach od zakażenia zaczynają pojawiać się we krwi przeciwciała czyli anty Hbs. Jest to odpowiedź organizmu ludzkiego na wirusa. Jeśli w krwi najpierw wykrywany był Hbs, a potem przeciwciała, świadczy to o tym, że organizm przezwyciężył zakażenia. Jeśli w wyniku znajdujemy zarówno Hbs jak i anty Hbs, to może to oznaczać, że albo organizm jest w stanie przezwyciężania infekcji albo zakażenie przeszło w formę przewlekłą i nie zostało przezwyciężone.

Leczeniem zajmuje się specjalista chorób zakaźnych. Jako terapię stosuje się interferon lub, jeśli jest on nieskuteczny, analogi nukleozydowe i nukleotydowe. U 90 proc. chorych udaje się przy pomocy leków zwalczyć wirusa. U 10 proc. chorych zakażenie przeradza się w formę przewlekłą. Przyjmowanie witamin i tranu nie przyczyni się do zwalczenia wirusa. Niezbędna jest wizyta u specjalisty.