Wynik rtg kręgosłupa

WITAM SERDECZNIE. ODEBRAŁAM DZISIAJ OPIS BADANIA, W KTÓRYM PISZE: W ODCINKU L/S KRĘGOSŁUPA LEWOSTRONNA SKOLIOZA Z ROTACJĄ TRZONÓW WZDŁUŻ OSI DŁUGIEJ. ZWĘŻENIE PRZESTRZENI MK L3/L4, L5/S1, Z ODCZYNEM WYTWÓRCZYM NA PRZEDNICH I BOCZNYCH KRAWĘDZIACH TRZONÓW. POZA TYM WYSOKOŚĆ TRZONÓW I KRĄŻKÓW MK W ODCINKU L/S KRĘGOSŁUPA W GRANICACH NORMY, DRONE OSTEOFITY NA KRAWĘDZIACH TRZONÓW. BARDZO PROSZĘ WYTŁUMACZYĆ MI, CO JEST GRANE.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Kręgosłup w odcinku lędźwiowo-krzyżowym jest skrzywiony bocznie (tzw. skolioza), a dodatkowo kręgi są skręcone względem osi długiej kręgosłupa w tym odcinku. Skrzywienia kręgosłupa powodują zaburzenia rozkładu sił działających na układ ruchu, przez co sprzyjają rozwojowi zmian zwyrodnieniowych. Typowym przykładem takich zmian są opisywane u Pani odczyny wytwórcze, wyrośla kostne na krawędziach trzonów kręgów (osteofity).

W obraz choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa wpisują się także zwężenia przestrzeni międzykręgowych, które najprawdopodobniej związane są z uszkodzeniem krążków międzykręgowych (dysków). Skutkować mogą one m.in. dolegliwościami bólowymi, zaburzeniami czucia związanymi z uciskiem na korzenie nerwowe. Badanie rtg kręgosłupa nie pozwala jednak na dokładne zobrazowanie tego procesu. Celem jego lepszej oceny lekarz może zlecić wykonanie rezonansu magnetycznego odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa.

Pozdrawiam.