Wyniki biopsji cienkoigłowej

dostałam wynik po biopsji cieko igłowo w uzyskanym wyniku znajduje się nieco białkowej treści erytocyty i pojedycze wyrodniające komórki nabłona gruczołowego proszę o inepretacje tego wyniku
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Aby móc interpretować badanie muszę wiedzieć jakiego narządu ono dotyczy. BAC czyli biopsja aspiracyjna cienkoigłowa jest szeroko stosowanym badaniem do diagnozowania chorób i zmian różnych narządów. Komórki uzyskane w BAC nie są pochodzenia nowotworowego, ponieważ zarówno erytrocyty jak i nabłonek gruczołowy to normalne fizjologiczne komórki. Niestety bez wiedzy czego dotyczyło badanie nie można nic więcej powiedzieć.

Oczywiście wynik musi zinterpretować osoba kierująca na biopsję. Wynik musi być interpretowany włącznie z badaniem klinicznym, USG czy też mammografią. Wynik nie świadczy o niczym groźnym, brak cech patologii nowotworowej. Zmiana prawdopodobnie jest typu zwyrodnieniowego (biopsja nie określi w 100% czym jest zmiana).

Wynik biopsji nie budzi podejrzeń, zmiana w ocenie mikroskopowej jest łagodna. Konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem wykonującym biopsję, jak oceniał (na podstawie obrazu usg) zmianę i poprosić o dalsze zalecenia.
Joanna Jędrys