Zachowanie dziecka w wieku 3,5 lat a ryzyko zaburzeń autystycznych

Mam 3,5 letniego syna -umie liczyc, zna alfabet, literki, cyferki, wszystkim sie bawi--lubi ludzi, dzieci.Lecz niepokoi mnie ze jąka się, mowi do siebie w 3 osobie, zjada końcówki zdań, kiedys nie odróżniał 6od9- teraz juz umie poprawnie. Ma skrócone wędzidełko podj--leczę to. Jak cos wychciewa to strasznie piszczy, tupie nogami, musi byc po jego myśli. Dziadkie strasznie mu naa wszystko pozwalają. czy takie cechyb to może byc lekki autyzm lub adhd

Witam,
żadne z tych zachowań nie dotyczą autyzmu.Istnieje we mnie jednak obawa,czy to dziecko dostaje odpowiednią do wieku stymulację.Jeżeli jest Pani zainteresowana uzyskaniem wsparcia psychologicznego albo wskazówkami ,jak najlepiej pomagać w rozwoju ,proszę udać się do poradni psychologicznej dla dzieci albo ośrodka wczesnego wspomagania rozwoju.W chwili obecnej można się tylko cieszyć,że syn aż tyle potrafi.
Serdecznie pozdrawiam.

Na początek zachęciłabym do podjęcia konsultacji z logopedą. Określi, czy werbalne trudności są rozwojowe, czy warto podjąć rehabilitację. Jeśli poza rozwojem werbalnym nie ma odstępstw od norm rozwojowych, pediatra nie stwierdził innych zaburzeń, zachowanie w sytuacjach stawiania granic ("wychciewa to strasznie piszczy, tupie nogami, musi byc po jego myśli") może być tylko kwestia wychowawczą. W razie gdyby mocno się Pani niepokoiła można skorzystać z pomocy psychologa dziecięcego.

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Opis nie zawiera na tyle informacji by wynikał z nich jednoznaczny obraz autyzmu. Na pewno dziecko potrzebuje stałej terapii logopedycznej. Ocenę funkcjonowania dziecka w różnych sferach trzeba zostawić psychologowi. Dlatego też jeśli ma Pani sporo wątpliwości czy wszystko przebiega dobrze proponuję umówić się na konsultacje no do poradni psychologiczno pedagogicznej.
Pozdrawiam AM