Zapalenie stawu kolanowego a borelioza

Witam.

Jestem 29-letnią kobietą. Od siedmiu miesięcy mam opuchnięty prawy staw kolanowy, bóle mięśniowe nóg, bóle głowy, opuchnięte kostki, przytyłam 7 kg. Problemy z kolanem nie rozwiązały się nawet po rehabilitacji, dlatego lekarz zlecił mi wykonanie badań immunologicznych na wykrycie chorób, które mogą powodować takie obrzmiałe stawy. Moje wyniki badań to: IgG 8,5; IgM 185. Jeśli to jest borelioza, to jakie są najskuteczniejsze metody leczenia tej choroby?

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Magdalena Kowalska

Droga Pani!

Wyniki oznaczenia przeciwciał przeciwko Borelia sp. wskazują na ostre zakażenie tym patogenem. Świadczy o tym dodatni wynik IgM przy ujemnym IgG. Nie jest to często spotykany wynik w przypadku stawowej postaci choroby. Tego typu profil immunologiczny jest charakterystyczny dla wczesnej fazy choroby. Dlatego należy się zastanowić, czy był to wynik fałszywie dodatni związany np. z krzyżowym reagowaniem innych przeciwciał, tj. przeciwciała w chorobach reumatycznych (?). Inną możliwością byłby defekt wytwarzania przeciwciał w klasie IgG, jednak wiązałoby się to ze znaczną podatnością na poważne zakażenia i byłoby to wykryte wcześniej.

Leczenie w przypadku boreliozy polega na stosowaniu odpowiednio długo antybiotyku, na który Borelia jest wrażliwa.

Proszę zgłosić się z wynikami do lekarza kierującego. Być może konieczna będzie opieka specjalistyczna – reumatologiczna.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.